O Rajdzie Aktualności Organizatorzy Trasy Regulamin Zapisy Consilium Historia Forum
Jak co roku Uczestnicy Rajdu będą mogli wybrać spośród kilkunastu propozycji tras: dwu- i jednodniowych. Każda z nich będzie opatrzona osobną mapką oraz profilem, informującymi na przykład o tym, ile metrów przewyższenia trzeba będzie pokonać.


Do wyboru są warianty:TRASY DWUDNIOWE

trasa 0:
Kompot – kompozycja własna (Czarna)

Start - Meta

Wolnych miejsc: 10

Jeśli przeczytaliście już opisy pozostałych tras, na pewno zauważyliście, że w okolicach Karkonoszy i Gór Izerskich jest wiele ciekawych miejsc do zobaczenia. Ruiny zamków, ciekawe formacje skalne, wodospady i torfowiska, a nawet dwa browary po czeskiej stronie. Nocleg w nich jak i w większości czeskich chatek jest istotnie droższy, jeśli jednak nie jest to dla Ciebie problem -- definitywnie idzie za tym jakość noclegu. Dokładną kompozycje jak sama nazwa wskazuje pozostawiamy już Tobie. Jeśli chciałbyś/abyś przy tym skorzystać ze zbiorczego dojazdu na któryś z punktów startowych lub spać z nami w którymś ze schronisk koniecznie o tym napisz, w miarę możliwości postaramy się to dla Ciebie zorganizować.


trasa 1:
Królewna Ścieżka (Biała)

Niedamirów - Schronisko Dom Śląski - Schronisko Hala Szrenicka mapa

Wolnych miejsc: 4

I dzień - GOT 23 Czas: 5h 17'
Dystans: 18 km Przewyższenia: +1075/-235 mapa I

II dzień - GOT 26 Czas: 6h 07'
Dystans: 20 km Przewyższenia: +723/-788 mapa II

Trasa średniej trudności, o bardzo jednolitym profilu. Pierwszy dzień zacznie się od spokojnego rozchodzenia butów, by w drugiej połowie poczęstować uczestników większością podejścia (a może także jabłuszkiem?), które zakończy się na Śnieżce. Należy tam uważać na 7 krasnoludków i inne Misie. Nocleg zarezerwowany jest w domu śląskim, razem z Hardkorowcami, którzy prawdopodobnie dołączą później. Dzień drugi będzie przyjemnym spacerem wzdłuż grani, gdzie uczestników czeka tylko jedno siodło, a za nim podejście na Śnieżne Kotły, skąd droga powiedzie już prosto w dół, na Halę Szrenicką.

Nocleg: Schronisko Dom Śląski (około 45zł/osobę)


trasa 2:
Browarem przez życie (vel Misie-Wy-Pysie) (Różowa)

Przełęcz Kowarska - Schronisko PTTK Odrodzenie - Schronisko Hala Szrenicka

Wolnych miejsc: 11

I dzień - GOT 28 Czas: względny
Dystans: ∞ km Przewyższenia: +1041/-853 mapa I profil I

II dzień - GOT 30 Czas: bezwzględny
Dystans: ∞ km Przewyższenia: +882/-916 mapa II profil II

Swą przygodę zaczniemy na Przełęczy Okraj za którą znajdują się Mala Upa. Ugości nas ona pierwszym na tej trasie browarem "Pivovar Trautenberk". Posileni płynnym złotem kierować się będziemy żółtym szlakiem, by przy Jelence wymienic go na zielony. Nad Růžovohorským sedlem przyjdzie nam skręcić w prawo by podejść Śnieżkę od dołu. Po jej zaliczeniu żółty na spółkę z niebieskim szlakiem powiodą nas do Luční boudy – hotelu będącego też najwyżej położonym w Europie Środkowej browarem. Nie będzie on naszym noclegiem lecz za to drugim wspaniałym miejscem na odzyskanie sił. Stamtąd pójdziemy niebieskim dalej by przy Boudzie u Bílého Labe wybrać prawe rozwidlenie prowadzące nas na nocleg. Odrodzeni drugiego dnia od razu wrócimy na czeską stronę by stoczyć się trochę (ponad 400 m), a następnie doliną rzeki Laby, sinusoidalnie niebieskimi szlakiem, dotoczyć się do Labskiej boudy. Po pokonaniu niewielkiej ilości bagien będzie nam już z górki do samej methy, która mimo iż browarem nie jest, zaoferuje nam kolejne porcje Wynalazku Charliego Moppsa.

Nocleg: Schronisko PTTK Odrodzenie (30 zł/osoba)

Uwaga! Prosimy o dopisanie w uwagach podczas rejestracji czy weźmiesz własny śpiwór czy wolisz dokupić na miejscu komplet pościeli za 8zł.


trasa 3:
Sekret Zielarza (Zielona)

Świeradów Zdrój - Schronisko Orle - Schronisko Hala Szrenicka mapa

Wolnych miejsc: 7

I dzień - GOT 27 Czas: 6h 12'
Dystans: 20 km Przewyższenia: +737/-500 mapa I

II dzień - GOT 36 Czas: 7h 50'
Dystans: 23 km Przewyższenia: +1132/-754 mapa II

Trasa startuje przy ujęciu wody w Świeradowie-Zdroju, by ruszyć niebieskim szlakiem w stronę Polany Izerskiej. Tam koło wiaty skręca na wschód by czerwonym szlakiem osiągnąć Rozdroże pod Izerskimi Garbami. Stamtąd kawałek połączonymi szlakami zielonym i niebieskim na Rozdroże pod Cichą Równią. Na rozdrożu trasa skręca w lewo w stronę Jakuszyc, by z tej miejscowości udać się czerwonym szlakiem do Schroniska Orle, gdzie zaplanowany jest nocleg we własnych namiotach na polu pod schroniskiem. Następnego dnia zielonym szlakiem trasa schodzi do stacji kolejowej w czeskiej miejscowości Harrachov. Po przejściu przez miejscowość kombinacją czerwonego, niebieskiego wychodzimy z niej szlakiem zielonym by po stromym podejściu odbić na niebieski i wejść na liczącą 1021m n.p.m. Čertovą horę. Stamtąd kontynuuje przez Studenov do miejscowości Ručičky. Następnie żółtym szlakiem dociera do granicy Polsko-Czeskiej przy Świńskich Kamieniach, by dalej poprowadzić czerwonym szlakiem na metę na Hali Szrenickiej

Nocleg: W namiotach pod Schroniskiem Orle (15 zł/osoba)

Uwaga! NALEŻY MIEĆ WŁASNY NAMIOT


trasa 4:
Grzybobranie (Brązowa)

Podgórzyn Dolny - Michałowice - Schronisko Hala Szrenicka mapa

Wolnych miejsc: 1

I dzień - GOT 19 Czas: 4h 12'
Dystans: 12 km Przewyższenia: +706/-461 mapa I

II dzień - GOT 25 Czas: 6h 00'
Dystans: 16 km Przewyższenia: +1095/-490 mapa II

Lekka choć bardzo malownicza trasa. Zaczyna się w Podgórzynie, nieopodal tysiąca i jednego stawu. Prowadzi nieopodal Chełmu do Zachełmia, gdzie odbija w kierunku Zamku Chojnik. Kieruje następnie pod Skalnego Grzyba, którego polecamy nie zbierać (mimo iż byłby świetnym kandydatem na Najbardziej Niepotrzebną Rzecz Przyniesioną na Rajd), gdyż i tak po przejściu przez rzeczkę i kilku chwilach marszu rajdowicze będą mogli uraczyć się Grzybowcem. Stamtąd już tylko rzut grzybem do schroniska Złoty Widok. Drugi dzień nieco dłuższy, powiedzie naszych Grzybiarzy przez Kochanówkę i Łysą Górę (nie ma się co bać, Wiedźmy zostały w Świętokrzyskim). Pod Łabskim Szczytem należy następnie obrać żółty szlak na grań (próby skracania go sobie zielonym mogą się skończyć pochłonięciem nieposłusznych leniwców przez Szczernickie Mokradła), skąd czerwony szlak poprowadzi już do samego celu.

Nocleg: Schronisko Złoty Widok (około 30 zł/osoba)


trasa 5:
Kryształowy Stanisław (Cyjanowa)

Rozdroże Izerskie - Jakuszyce - Schronisko Hala Szrenicka mapa

Wolnych miejsc: 15

I dzień - GOT 17 Czas: 4h 10'
Dystans: 14 km Przewyższenia: +405/-280 mapa I

II dzień - GOT 21 Czas: 5h 06'
Dystans: 16 km Przewyższenia: +665/-357 mapa II

Trasa zaczyna się przy Rozdrożu Izerskim, gdzie dowiezie nas autokar. Stamtąd pomaszerujemy żółtym szlakiem do Rozdroża pod Kopą. Następnie czerwonym w kierunku kopalni kwarcu „Stanisław”, do której będzie można odbić przed Rozdrożem pod Izerskimi Garbami. Dalej zielonym szlakiem w przez Rozdroże pod Cichą Równią do Jakuszyc, gdzie trzeba będzie przejść krótki kawałek by dotrzeć do Leśniczówki. Drugiego dnia pierwszy kawałek niestety trzeba będzie przejść drogą. Dalej zejdziemy do Novego Světa, odwiedzimy Mumlavský vodopád, a następnie niebieskim, żółtym i czerwonym dotrzemy na methę.

Nocleg: Leśniczówka (ul. Jakuszyce 1/1) (40 zł/osoba)


trasa 6:
Bagienny Mocarz (Szara)

Lázně Libverda - Schronisko Orle - Schronisko Hala Szrenicka mapa

Wolnych miejsc: 0

I dzień - GOT 26 Czas: 6h 18'
Dystans: 20 km Przewyższenia: +687/-397 mapa I

II dzień - GOT 27 Czas: 6h 21'
Dystans: 21 km Przewyższenia: +822/-444 mapa II

Trasa zaczyna się w Lázně Libverda, skąd od razu prowadzi w górę na Smrek. Za nim przy Łączniku odbija na południe żółtym szlakiem, okrążając Śnieżne Jamy. Nurkuje w bagnach przebijając się przez Rezerwat Torfowiska Doliny Izery, aż w końcu dociera do schroniska Orle. Dnia drugiego nasi dzielni górzyści schodzą czerwonym szlakiem do Novego Světa,, aby szlakami żółtym, niebieskim oraz znowu żółtym wspinać się na Szrenicę (przecinając kolejne mokradła i Mumlavský vodopád). Od granicy czerwony szlak będzie już prowadził prosto do mety.

Nocleg: Schronisko Orle (35 zł/osoba + 12 zł za pościel lub własny śpiwór)


trasa 7:
Czeski Specjał (Żółta)

Dolní Dvůr - Schronisko Nad Łomniczką- Schronisko Hala Szrenicka mapa

Wolnych miejsc: 10

I dzień - GOT 29 Czas: 6h 30'
Dystans: 17 km Przewyższenia: +1277/-893 mapa I

II dzień - GOT 32 Czas: 7h 12'
Dystans: 22 km Przewyższenia: +1013/-821 mapa II

Naszą wędrówkę zaczniemy w na skraju miejscowości Dolní Dvůr , skąd udamy się na północ żółtym szlakiem aż pod Světlý vrch. Odbijając się następnie czerwonym od Chalupy na Rozcesti, podobno serwującej przepyszne czeskie dania, rozpędzimy się aż do Vyrovka. Stamtąd moglibyśmy się udać krótszą drogą - w stronę granicy - ale nie byłaby to wtedy czeska trasa. Odbijemy więc zielonym szlakiem na wschód, a następnie szerokim łukiem, kolejno trasami czerwoną, żółtą i niebieską, dotrzemy do granicy przy Domu Śląskim. Pierwszego dnia pozostaje już tylko łagodne zejście do Schroniska PTTK Nad Łomniczką. Na następny dzień Organizatorzy nie przewidują już takich szaleństw. Wędrówkę rozpoczniemy czerwonym szlakiem w stronę Domu Śląskiego, a następnie podążając nim odwiedziny takie miejsca jak Kopa nad Moreną, krawędź Kotła Wielkiego Stawu, Tępy Szczyt, Czeskie Kamienie, Śnieżne Kotły czy Szrenickie Mokradła, aby po wielogodzinnej wędrówce dotrzeć do methy.

Nocleg: Schronisko Nad Łomniczką (15 zł/osoba)

Uwaga! W przypadku tej trasy ze względu na warunki noclegowe obowiązkowe jest posiadanie śpiworów i karimat!


trasa 8:
Czeski Hardkor (Czerwona)

Černý Důl - Schronisko Dom Śląski - Schronisko Hala Szrenicka mapa

Wolnych miejsc: 9

I dzień - GOT 41 Czas: 8h 31'
Dystans: 24 km Przewyższenia: +1654/-1003 mapa I

II dzień - GOT 36 Czas: 8h 17'
Dystans: 25 km Przewyższenia: +1138/-1332 mapa II

Jak sama nazwa wskazuje będzie hardkorowo i po czesku. A dodatkowo też w Czechach. Wyruszymy razem ze Specjałem, lecz szybko odbijemy na wschód żółtym szlakiem, przechodząc ‘Nad Stříbním potokem’ i kierując się w stroną Velkiej Úpy. Dalej pójdziemy na północ żółtym wymieniając go na Růžohorkym, na zielony. Sinusoidalny szlak poprowadzi nas dalej przez dolinę rzeki Úpy, gdzie zostawimy też za sobą niewielką wioskę. Następnie wejdziemy czerwonym na Richterovy Boudy. Przy Výrovce znów zetkniemy się ze Specjałem lecz porzucimy go dla browaru znajdującego się na Luční Boudzie, skąd zejdziemy do Domu Śląskiego by przespać się z Królewną. Dalej można by iść granią, ale po tak wspaniałej nocy będziemy mieli energię na więcej! Zatem najpierw pójdziemy ją jeszcze zdobyć, a następnie zejdziemy do Małego Stawu, a później Polany w Karkonoszach, skąd albo na grań wrócimy zielonym szlakiem, albo wybierzemy żółty który przejdzie w inny, długi zielony, łączący się z czerwonym dopiero Pod Małym Szyszakiem. Dalej już bez większego kombinowania dojdziemy do Schroniska na Hali Szrenickiej.

Nocleg: Schronisko Dom Śląski (około 45 zł/osoba)


TRASY JEDNODNIOWE

trasa 11:
San Eskobar (Czekoladowa)

Szklarska Poręba - Schronisko Hala Szrenicka mapa

Wolnych miejsc:

GOT 17 Czas: 3h 41'
Dystans: 9 km Przewyższenia: +836/-133

Trasa rozpoczyna się łagodnie pod Szklarską Porębą, skąd niebieską trasą dociera aż do schroniska Pod łabskim Szczytem. Następnie zielonym szlakiem przecina Szrenickie Mokradła, by na Mokrej Przełęczy skierować się czerwonym prosto w stronę methy.


trasa 12:
zaKwasy (Złota)

Piechowice - Schronisko Hala Szrenicka mapa

Wolnych miejsc:

GOT 23 Czas: 5h 05'
Dystans: 14 km Przewyższenia: +997/-187

Trasa rozpoczyna się w Piechowicach, gdzie korzysta z niebieskiego szlaku by od razu skryć się wśród drzew. Po drodze odwiedza Michałowice i 3 Trzy Jawory, by przy Wysokim Moście odbić czarnym w stronę Borówczanych Skał i Schroniska Pod Łabskim Szczytem. Teraz pozostaje jej towarzyszyć Królowi Crackowi zieloną trasą przez Szrenickie Mokradła, oraz kierując się czerwonym wzdłuż granicy wspólnie dotrzeć do methy.


trasa 13:
król Crack (Fioletowa)

Podzamcze - Schronisko Hala Szrenicka mapa

Wolnych miejsc:

GOT 38 Czas: 8h 11'
Dystans: 23 km Przewyższenia: +1509/-668

Trasa rozpoczyna się na Podzamczu, skąd żółtym szlakiem wspina się na Zamek Chojnik. Schodzi z niego trasą czerwoną i zieloną do granicy Karkonoskiego Parku Narodowego, by niebieską odwiedzić Jagniątków. Stamtąd wspina się czarnym szlakiem aż na Hutniczy Grzbiet. Następnie rajdowiczów czeka długi spacer zielonym, by już na Mokrej Przełęczy wybrać czerwony i osiągnąć methę.