O Rajdzie Aktualności Organizatorzy Trasy Regulamin Zapisy Consilium Historia Forum
W tym dziale znajdują się BARDZO WAŻNE INFORMACJE. Będą one przydatne zarówno dla osób, które pierwszy raz wybiorą się w góry, jak i dla tych, dla których jest to pierwszy Rajd, a nawet dla wytrawnych górołazów. 

Najważniejsze:

 1. Należy słuchać i radzić się organizatorów. Oni wiedzą wszystko (albo wiedzą, kto wie to, czego oni nie wiedzą) i panują nad sytuacją.
 2. Należy często odświeżać stronę - czasami pojawiają się nowe informacje, a przeglądarka ciągle "pamięta" starą stronę. Pamiętaj o stronie i grupie na facebooku.
 3. Jeśli z powodu Rajdu nie przyjdziesz na zajęcia w piątek - powiedz o tym prowadzącemu. Jeśli większość grupy się wybiera, to zajęcia mogą zostać przełożone/odwołane.
 4. Informacja o opłacie rejestracyjnej znajduje się w dziale zapisy.
 5. Przeczytaj listę rzeczy niezbędnych na Rajdzie. Zabierz ze sobą CIEPŁY ŚPIWÓR i KARIMATĘ!
 6. Każdy powinien zapoznać się z regulaminem i go przestrzegać.

W ramach opłaty organizator zapewnia:

 1. Nocleg na mecie Rajdu.
 2. Częściowe wyżywienie na mecie Rajdu.
 3. Pamiątkowe gadżety.
 4. Transport na punkty startowe wybranych tras.
 5. Powrót z mety Rajdu.

Opłatę należy uiścić w ciągu 5 dni od rejestracji! W przeciwnym razie miejsce zostanie zwolnione dla kolejnych rejestrujących się.

Nocleg z piątku na sobotę jest płatny we własnym zakresie! Oprócz standardowego wyposażenia turysty (patrz poniżej), należy wziąć ze sobą ciepły śpiwór i karimatę.

Wybór tras

Przy wyborze trasy kieruj się PRZEDE WSZYSTKIM swoim doświadczeniem, kondycją i towarzystwem (ludźmi, którzy także wybierają daną trasę). Należy dokładnie zapoznać się z trasą, jej przebiegiem, profilem oraz podanymi orientacyjnymi czasami przejść. Dodatkowo przy każdej trasie znajduje się liczba punktów GOT, które mozna otrzymać za przejście trasy (1 pkt za 1 km bądź 100m przewyższeń). W razie jakichkolwiek wątpliwości można kontaktować się z osobami odpowiedzialnymi za dobór tras, zarówno mailowo jak i przez fb czy też szukając ich na wydziale (najlepiej pytać w kołach SMP na WFAIS i KMS na WMiI).

Zanim wybierzesz się na najtrudniejszą trasę zastanów się kilka razy. Trasa ta jest poważna nie tylko ze względu na dystans i przewyższenia.

W formularzu rejestracji nie wpisuj "czegokolwiek". Ma to dla nas (organizatorów) szczególne znaczenie. Wybór nie musi być ostateczny i postaramy się nikogo nie bić za zmianę trasy ;) Prosimy jednak wszelkie zmiany zgłaszać nam wcześniej. Pomoże to uniknąć wielu problemów. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmiany trasy lub miejsca noclegu z przyczyn losowych bądź organizacyjnych. Wszelkie zmiany zostaną przekazane osobom zainteresowanym.

Ważne numery telefonów

Numery te należy wpisać sobie w książkę jeszcze przed wyjściem w góry! 112 - ogólny numer ratunkowy 601 100 300 lub 985 - GOPR

Krótki poradnik zachowania w górach

Z opracowaniami należy zapoznać się jeszcze przed wyjazdem, gdyż w górach może nie być internetu.

Niezbędnik

W niezbędniku powinny się znaleźć:

 • zapasy napojów i pożywienia na 2-3 dni,
 • mapa,
 • ciepła, wiatrochronna i przeciwdeszczowa odzież,
 • dobre buty do chodzenia po górach (najlepiej zaimpregnowane),
 • karimata oraz śpiwór,
 • podręczna apteczka,
 • czapka/kapelusz na słońce i krem przeciwsłoneczny,
 • pieniądze na nocleg w schronisku (+ na losowe wypadki),
 • pozytywne nastawienie do otaczającego świata połączone z poczuciem humoru i odrobiną rozsądku.

Sugerowane/mile widziane są:

 • latarka - może okazać się przydatna na dłuższych trasach,
 • odzież zapasowa na wypadek przemoknięcia (w szczególności skarpetki),
 • kompas,
 • zapas słodyczy i innych "enerdżajzerów",
 • kubek, termos z ciepłą herbatą oraz nóż lub scyzoryk,
 • aparat fotograficzny do upamiętnienia rajdu,
 • instrumenty muzyczne (im bardziej folklorowe, tym ciekawsze!),
 • cokolwiek, co doda rajdowi kolorytu.

Powtarzamy najważniejsze

Każdy uczestnik Rajdu niezależnie od wybranej trasy powinien wziąć ze sobą przede wszystkim śpiwór, karimatę i pieniądze na opłacenie kosztów niepokrywanych przez organizatora. Nocą w górach o tej porze roku może być BARDZO ZIMNO, póki co na szlakach leży gruba warstwa śniegu i panują typowo zimowe warunki, zabierz zatem naprawdę CIEPŁĄ ODZIEŻ i CIEPŁY ŚPIWÓR!